Amortyzacja części w ubezpieczeniu autocasco (AC)

 

Ubezpieczenie autocasco

Zawierając ubezpieczenie AC warto zwrócić uwagę czy przy wypłacie odszkodowania zostanie potrącana amortyzacja części.

Co to jest amortyzacja części?

Potrącenie amortyzacji części w ubezpieczeniu autocasco polega na odjęciu od ceny każdej zastosowanej do naprawy części zamiennej procentowego zużycia amortyzacyjnego.

Jak się wylicza amortyzacje przy wypłacie odszkodowania?

Wysokość procentowego zużycia zależna jest zarówno od rodzaju wymienionej części i jak i jej wieku a przede wszystkim od zasad określonych przez dany zakład ubezpieczeń. Ubezpieczyciele stosują różne wysokości potrąceń amortyzacyjnych, informacje o ich wysokości można znaleźć w ogólnych warunkach ubezpieczenia autocasco w rozdziale dotyczącym likwidacji szkód. Różnice pomiędzy ubezpieczycielami bywają dość spore, przykładowo:

1) dla pojazdu do 1 roku w PZU będzie to 30%, w Compensie 10% a w Warcie 0%.
2) dla auta pomiędzy 2 a 3 rokiem eksploatacji w PZU, Compensie będzie to 30%, a w Warcie 25%
3) dla auta pomiędzy 5 a 6 rokiem eksploatacji w PZU 55%, w Warcie i Compensie 45%.

Inna amortyzacja dla części szybko zużywających się.

Dodatkowo w warunkach ubezpieczycieli najczęściej widnieją zapisy, iż zużycie eksploatacyjne elementów szybko zużywających się takich jak ogumienie, akumulator, elementy cierne układu hamulcowego, napędowego oraz układ wydechowy oceniane jest na podstawie rzeczywistego stopnia zużycia tych elementów i powoduje zmniejszenie wysokości odszkodowania niezależnie od okresu eksploatacji pojazdu o stopień zużycia takich elementów.

Dla kogo amortyzacja części w ubezpieczeniu AC będzie korzystna?

Ubezpieczenie w wersji z amortyzacją części może być atrakcyjne dla tych osób, które znają się na samochodach bądź mają zaprzyjaźniony warsztat i z góry wiedzą, iż w razie wypadku będą chcieli pojazd naprawiać na częściach używanych lub część elementów „wyklepać” a nie wymieniać. Dla pozostałych osób, które po szkodzie chcą otrzymać odszkodowanie umożliwiające wymianę uszkodzonych części na nowe ta opcja nie będzie satysfakcjonująca.

Wszystkie oferty przygotowane przez zespół specjalistów ds. ubezpieczeń komunikacyjnych naszego biura brokerskiego uwzględniają w standardzie wypłatę odszkodowania bez potrąceń za amortyzację części.