Ubezpieczenie władz spółek kapitałowych D&O a Rozporządzenie MAR (Market Abuse Regulation).

3 lipca 2016 r. zaczęło obowiązywać w całości Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku („Rozporządzenie MAR”) co spowodowało znaczny wzrost zainteresowania spółek wykupieniem polisy ubezpieczenia członków zarządu (D&O).

Konsekwencje finansowe błędów popełnionych przez osoby pełniące funkcje zarządcze w spółce staną się jeszcze bardziej dotkliwe – władze spółki ponoszą osobistą odpowiedzialność całym prywatnym majątkowej za szkody wyrządzone spółce, akcjonariuszom oraz osobom trzecim a spowodowane uchybieniami przy wykonywaniu czynności wynikających z pełnionych funkcji. Osoby decyzyjne spółek są obecnie bardziej narażone na ryzyko ze względu na zaostrzenie przepisów prawnych.

Z punktu widzenia władz spółek bardzo istotną zmianą jest wprowadzenie nowego reżimu funkcjonowania informacji poufnych. W sposób znaczący zwiększyło to bowiem zakres odpowiedzialności kadry zarządzającej a tym samym zwiększyło ryzyko wystąpienia błędu i pociągnięcia zarządu do odpowiedzialności.

Rozporządzenie MAR usuwa z naszego porządku prawnego kolidujące z nim przepisy w tym rozporządzenie o informacjach bieżących i okresowych. W poprzednim stanie prawnym raporty bieżące były publikowane w przypadkach zaistnienia zdarzeń wskazanych w zamkniętym katalogu w ww. rozporządzenia oraz w sytuacji gdy dane zdarzenie, nawet jeśli nie zostało uwzględnione w tym katalogu, spełniało definicję informacji poufnej zawartą w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi.

W myśl Rozporządzenia MAR zakres obowiązkowego raportowania przez spółki publiczne jest wyznaczony wyłącznie przez definicję informacji poufnej, a obowiązek oceny, czy dane zdarzenie jest informacją poufną, którą należy opublikować będzie spoczywał na spółkach. Odpowiedzialność zarządów spółek publicznych za prawidłową kwalifikację danego zdarzenia jako informacji poufnej znacznie się zatem zwiększyło – dodatkowo istotna informacja będzie musiała zostać przekazana niezwłocznie.

Skalę ryzyka władz spółek dodatkowo uwidacznia możliwość nakładania sankcji finansowych przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz ich maksymalna wysokość – do 1 mln zł dla członka zarządu i 50 tys zł dla członka rady nadzorczej. Wydłużył się również okres możliwość nałożenia kary z 6 na 12 miesięcy od daty wydania decyzji na spółkę.

Zapewne zmiany przepisów najbardziej odczuwalne są przez mniejsze podmioty w tym również te notowane na NewConnect, które zostały objęte nowymi regulacjami.

W świetle obowiązujących przepisów prawnych posiadanie przez wszystkie spółki publiczne ubezpieczenia D&O, staje się obligatoryjnym elementem zarządzania ryzykiem.

Źródła:

https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/Informacje_dla_podmiotow_nadzorowanych/Rynek_kapitalowy_info_dla_podmiotow/mar/mar.html

Ustawa z dnia 31 marca 2016 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz niektórych innych ustaw

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r.o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 596/2014