Czy wartość księgowa w polisie mienia jest bezpieczna?

Ubezpieczenie mienia od ognia

Metoda szacowania wartości w polisie ubezpieczenia mienia od ognia wg wartości księgowej jest niewątpliwie najszybszym i najłatwiejszym sposobem – wystarczy przygotowanie odpowiednich wartości przez księgowego oraz przesłanie ich do brokera ale niestety nie jest to najbezpieczniejszy sposób dla Klientów.Wynika to z kilku przyczyn poniżej najważniejsze z nich:

1. Im firma starsza tym trudniej.

Dla firm młodych, które rozpoczęły działalność niedawno i swój majątek mają ‚swieżozakupiony’ wartość księgowa brutto zbliżać się będzie a nawet zrównywać z wartością odtworzeniową – te firmy są zatem dobrze zabezpieczone przed skutkami szkody, ale niestety im dawniej zakupiony był majątek firmy tym większe prawdopodobieństwo, iż wartości początkowe mienia będą zupełnie odbiegać od rzeczywistości i nie będziemy mieć absolutnie szansy za otrzymane odszkodowanie odkupić nawet części posiadanego majątku,

2. Nie dodawajmy aut.

Doliczanie do wartości maszyn i urządzeń ujętych w środkach trwałych pojazdów – niepotrzebnie zawyża to sumę ubezpieczenia a tym samym składkę nie zapewniając realnej ochrony ubezpieczeniowej.

3. Czy wartość księgowa brutto ma związek z VATem?

Czym jest wartość księgowa brutto – myląca bywa tu słowo ‚brutto’ nie mające żadnego związku z VATem a odnoszące się do amortyzacji. Wartość księgowa brutto jest bowiem wartością początkową środka trwałego. Wartość początkowa to cena nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego powiększona o koszty jego ulepszenia i skorygowana w wyniku aktualizacji wyceny bez lub z uwzględnieniem podatku VAT w zależności od tego czy jesteśmy czy nie jesteśmy płatnikami VATu.

4. Uwaga na mienie poleasingowe!

Mienie poleasingowe jest niekiedy księgowane w środkach trwałych według wartości faktury wykupu. Wykup stanowi oczywiście bardzo niewielką kwotę – warto zwrócić uwagę czy na spisie nie znajduje się takie mienie gdyż nie będzie ono posiadało w takim wypadku realnej ochrony ubezpieczeniowej, a wartość całego naszego majątku może być znacznie niedoszacowana.

5. Niskocenne bywają bardzo cenne.

pominięcie ubezpieczenia składników majątku o niskiej wartości nie będących środkami trwałymi – wartość wyposażenia będąca sumą drobnych rzeczy tworzy niekiedy niebagatelną wartość dlatego warto zadbać by ten składnik majątku również był ubezpieczony.

6. Nakłady inwestycyjne – tylko w obcym mieniu.

pojęcie nakładów inwestycyjnych – definicja standardowo stosowana w OWU mówi, iż Ubezpieczyciele za nakłady rozumieją wydatki poniesione na remonty kapitalne i adaptacyjne a także na wykończenie budynków lub lokali nie będących naszą własnością. W księgowości pod pozycją nakłady mogą się znajdować również zgoła odmienne składniki mienia (np. nakłady we własnym budynku w czasie inwestycji w toku) ubezpieczenie ich na polisie w pozycji nakłady inwestycyjne nie przyniesie nam oczekiwanego odszkodowania.

7. A co jeśli nie będziemy odtwarzać majątku…

Jeśli ubezpieczyliśmy majątek wg wartości księgowej początkowej a nie zdecydujemy się na odtworzenie/odbudowę majątku po szkodzie to odszkodowanie dostaniemy pomniejszone o zużycie techniczne mienia (czyli wg wartości rzeczywistej).

8. Ubezpieczamy cały majątek.

Do ubezpieczenia należy podać wartość całego posiadanego mienia w pełnej wartości jeśli bowiem suma ubezpieczenia okaże się niższa od jego wartości w dniu szkody, wówczas kwota wyliczonego odszkodowania zostanie dodatkowo pomniejszona o taki procent o jaki zaniżyliśmy wartość mienia przy zawieraniu polisy. W toku indywidualnych negocjacji możemy umówić się z Ubezpieczycielem, iż ubezpieczamy tylko wskazane składniki majątku – ale takie uzgodnienie musi oczywiście wprost wynikać z treści z zawartej polisy.

Reasumując:

Dla Klienta najlepszym rozwiązaniem jest takie określenie wartości majątku i następnie sumy ubezpieczenia, aby wypłacone w przypadku szkody odszkodowanie pozwalało na odbudowę utraconego mienia. Dlatego zalecamy szacowanie sumy ubezpieczenia w oparciu o wartości odtworzeniowe. Zmniejsza możliwość wystąpienia błędów oraz pozwala kierownictwu firmy na świadome podejmowanie decyzji w zakresie transferu ryzyka na Ubezpieczyciela.

Pozostałe wpisy dotyczące ubezpieczenia majątku znajdziesz tutaj.

W celu otrzymania oferty na ubezpieczenie mienia firmy prosimy o kontakt z naszym biurem brokerskim.